XCMTB.pl

promowane wiadomości na xcmtb.pl

Zdjęcia z XCMTB.pl !

W związku z licznymi pytaniami odnośnie dostępności zdjęć w dużej rozdzielczości z galerii XCMTB.pl, z przyjemnością informujemy, że właśnie wdrożyliśmy system umożliwiający w sposób szybki i prosty pobieranie oryginalnych fotografii.
http://www.xcmtb.pl/components/com_gk2_photoslide/images/941415foto_zdjecia_xcmtb.jpg
pasek

Sprzęt Testy

Jak kupić samochodowy bagażnik rowerowy

Data: 05.03.09 Autor: Kropka Kategoria: Testy

Zima jest takim czasem w ciągu całego roku, gdzie rowerzysta ma czas na zastanowienie się nad swoim planem treningów, dostosowaniem wszystkich startów, czy po prostu zaplanowania nowych tras rowerowych.Kiedy znudzi się kręcenie po Wielkopolsce, zaczynamy się zastanawiać czy nie wyjechać gdzieś dalej. Ale jak  dojechać? Rowerem pokonywanie większych odległości może być czasochłonne a podróżowanie pociągiem często kończy się staniem w przejściach między wagonami i pilnowaniem roweru.
 

Oczywiście dla chcącego nic trudnego, każda forma podróży jest odpowiednia. Jeżeli mamy samochód, przemieszczanie się po Polsce staje się łatwiejsze, pod warunkiem, że posiadamy duże auto, lub wcześniej zaopatrzyliśmy się w bagażnik rowerowy. Ale który wybrać? Jakiej firmy? Czy bagażnik na dach czy może na klapę samochodu? A może mocowany na hak? Zapraszam do krótkiego porównania systemów bagażników.
 

Bagażniki montowane na dachu

System takiego bagażnika jest dość prosty. Na samym początku zakupujemy elementy bazowe czyli cztery stopy które mają kontakt z dachem pojazdu oraz dwie belki poprzeczne. Całość jest połączona uchwytami które można zamknąć na kluczyk( trzeba dokupić zamki) co chroni przed kradzieżami.

To co nam pozostaje to zakup belek, maksymalnie do czterech sztuk, na których będzie mocowany rower. Belki te maja kształt rynienek dzięki temu koła są stabilniejsze. Następnie koła mocuje się taśmami co prowadzi do całkowitego ich unieruchomienia. Rama roweru jest przymocowana ruchomym wspornikiem, posiadającym na końcu zaczep( w kształcie szczypiec homara) regulowanych i wyściełanych gumą.
 

Ostatnio coraz bardziej popularne stają się bagażniki rowerowe do których rower montujemy za przedni widelec. Zdjęte koło chowamy wtedy do bagażnika lub montujemy w specjalnym uchwycie. Dzięki takiemu rozwiązaniu, rower staje się bardziej stabilny.

 alt

 
 

Bagażniki montowane z tyłu samochodu

Dla tych którzy nie lubią zakładania dachowych bagażników rowerowych, godne polecenia są także te które montujemy na haku holowniczym czy na klapie samochodu.
 

Zaletą tych pierwszych jest uniwersalność. Bazowa część stanowiąca pewnego rodzaju platformę może być wykorzystywana do wielu innych celów, a możliwość dokładania  dodatkowych elementów czyni ją wielofunkcyjną. Bagażnik montowany jest wyłącznie na haku i może pomieścić od dwóch do trzech rowerów. Przy kupnie należy sprawdzić czy taki bagażnik ma już zamontowane światła i miejsce na tablice rejestracyjną. Jeżeli nie, będziemy musieli dokupić dodatkowe elementy.

Z bagażnikami montowanymi na klapę, pod względem prawnym, jest nieco łatwiej.

Wystarczy zakupić odpowiedni sprzęt, dobrze zamocować i jechać. Główna zaletą takiego bagażnika jest możliwość otwierania klapy samochodu, co niestety przy tych montowanych na hak staje się nie możliwe.

Cała konstrukcja wspiera się na górnej i dolnej części klapy. Na górze znajdują się przyssawki, które umożliwiają regulację całego bagażnika na boki, a tym samym przystosowanie go na przykład do samochodów typu van czy combi. Koła rowerów znajdują się w szynach, których długość także jest regulowana. Wszystkie elementy mające styczność z karoserią są gumowe co chroni samochód przed ewentualnymi zarysowaniami. Bazowa wersja tego modelu bagażnika umożliwią przewóz dwóch rowerów.

 altBagażniki montowane wewnątrz auta.

To niewątpliwie oferta dla posiadaczy dużych aut które są w stanie pomieścić rowery w bagażniku. Decydując się na zakup nowego rodzinnego auta, warto zwrócić uwagę czy nasz przyszły pojazd nie jest już wyposażony w tego typu mocowania w bagażniku. Wtedy mamy sprawę przewożenia rowerów załatwioną. Jeżeli jednak w najbliższym czasie nie planujemy zmiany starego auta na nowe a dysponujemy dużą przestrzenią warto zastanowić się nad tego typu mocowaniem z dwóch ważnych względów: bezpieczeństwa rowerów i bezproblemowej jazdy.
 

System montowany jest wewnątrz bagażnika. Rowery  przyczepione są do uchwytów za widelec. W ten sposób można przewozić od dwóch do trzech rowerów, nie przejmując się warunkami pogodowymi czy bezpieczeństwem naszych rowerów.

 alt

 

Tak się przedstawia wstępnie rynek bagażników rowerowych. Producenci non stop zaskakują nas nowymi bagażnikami zwiększającymi bezpieczeństwo czy nośność swoich modeli. To co się na razie nie zmieniło to sposób ich mocowania.

Ale to nie wszystko. Znamy już systemy mocowania, teraz należałoby przejść do kupna. I tu nasuwa się na pierwszy plan pytanie o cenę. Można już oczywiście kupić pełen zestaw bagażnika dachowego za 200 zł, ale zastanówmy się czy taki bagażnik będzie na pewno dobrze dobrany dla naszego samochodu, czy wytrzyma odpowiednio długo i bezpiecznie przewiezie nasze rowery. Bagażniki można kupić w pierwszym lepszym markecie wielobranżowym czy ze sprzętem budowlano-użytkowym.
 

My jednak polecamy poświęcić czas i wybrać się do odpowiedniego dealera tego sprzętu, który właściwie dobierze bagażnik dla naszego modelu auta i do jego maksymalnej nośności.

Czy to już wszystko? Właściwie to tak, ale pamiętajmy: podczas przewożenia rowerów na zewnątrz naszego pojazdu zwiększa się opór powietrza, także warto zdjąć nogę z gazu bo przy większych prędkościach i naszych dziurawych drogach może mocno bujać samochodem.
 

Polecamy:

www.thule.pl
www.bagda.com.pl
www.bagazniki.pl
www.interpack.com.pl

Comments (4)
22.04.10,
Szukam testów uchywtów juz od jakiegoś czasu, ale to co napisaliście po prostu przykro sie czyta. Z artykułu bije totalna niewiedza i brak nawet podstawowej znajomości tematu. Błędy merytoryczne i żadnych konkretów. WSTYD!
19.05.10,
Ostatnio zakupiłem bagażnik o którym nie piszecie SAGNER. Widziałem go w raporcie TVN turbo i okazało się, że to na prawdę profesjonalny sprzęt. Ciekawe czemu nie został uwzględniony w artykule?
01.04.11, Asia
Samochodowy bagaznik na rower, a nie bagaznik rowerowy. Czy mundralo powiesz: półka książkowa czy półka na książki? Bagażnik rowerowy to część roweryu. Kretyni bez mózgu powielają głupie okreslenia...
07.04.11, herbal
bagażniki tanio:
http://motoego.pl/Bagazniki-Bagaznik-na-rower-Thule%2857,747,%29.aspx

Dodaj komentarz

Reklama

Reklama

pozostale

Kbix Ultraform Titanium

Siodełko o sportowym charakterze z możliwością wyboru materiału prętów (stal, aluminium lub tytan). Opcja wyboru skutecznie zwiększa potencjalne grono nabywców. "Lightciarze" z pewnością za...

Chwyty Ritchey WCS True Grip

Chwyty to oprócz siodełka i pedałów jedyne akcesorium za pomocą którego mamy bezpośredni kontakt z rowerem. To od nich w dużej mierze zależy nasz komfort jazdy...

Jak kupić samochodowy bagażnik rowerowy

Zima jest takim czasem w ciągu całego roku, gdzie rowerzysta ma czas na zastanowienie się nad swoim planem treningów, dostosowaniem wszystkich startów, czy po prostu zaplanowania nowych tras rowe...

Sonda

Mam sprzęt o wartości:

do 500 zł

od 500 zł do 1500 zł

od 1500 zł do 3000 zł

od 3000 zł do 5000 zł

od 5000 zł i droższy!

Komentarze

26.11.15, gość
Z jaką siłą należy go przykręcić w zacisku d ...
Visit W3Schools.com!
24.06.14, gość
lepiej 19 cali
10.04.14, 10.04.2014
czy rama 17 cali będzie odpowiednia do wzrostu 17 ...
17.10.13, Vorecki
nie obracają sie używam już rok i jest super!

encyklopedia

Mechanizm, którego zadaniem jest przechwycić i rozproszyć nadmiar energii w układzie mechanicznym.

zawodnicy

Marek Konwa

Imię i Nazwisko: Marek Konwa Data urodzenia: 11.03.1990 Wzrost: 176 cm Waga: 60-63 kg Miejsce Zamieszkania: Wilkanowo Klub: LKS TRASA Zielona Góra

Reklama

Reklama
Newsy
Strony WWW CMS | Pozycjonowanie | Agencja Interaktywna Poznań | Webster-Studio